Marka Önemli mi?

marka onemli

Seçimlerimizden en önemli olanlarından biri tanınmış bir marka mı almak, daha hesaplı bir ürün mü almak?

Ürünlerin Üzerindeki Logolar

Bazıları logolar kullanımını fazlaca gösterişli veya uygunsuz bulabilirken, bir çok itibarlı marka büyük logolarıyla reyonlarda bizi karşılamaktalar.Hollandalı araştırmacılar elde ettiği sonuçlara göre görünür bir şekilde logosu olan ürünler, tüketiciler tarafından olumlu karşılanıyor ve o ürünü kullanan kişileri farklı değerlendiriyorlar.

Denekler kişileri hem logosu, hem de logosuz ürünlerle görüyorlar. Logolu ürünleri olan kişiler daha yüksek statüde ve daha zengin olarak algılanıyor. Bu da beklenen bir sonuç. Her ne olursa olsun denekler bilinçli ve bilinçsiz markanın logosu dikkatlerini çekiyor.

Başka bir deneyde, bir ‘iş görüşmesi’ inceleniyor. Görünür logolu adaylar posizyona hem daha uygun olarak algılanıyor hem de %9 oranında daha fazla maaş teklifi yapılıyor. Bir pozisyon için dar bir maaş bandı olacağını düşünürseniz %9 önemli bir oran.

Daha ilginç bir araştırma bir alışveriş merkezinde yapılıyor.
Anketör kılığında biri içeride gezen kişilerden anket için izin istiyor.
Logosuz bir kazak giyildiğinde sadece %13, benzer bir kazağın markalısı giyildiğinde ise %52 oranında insanlar anket doldurmuşlar. Fark inanılmaz!
Bu etki doğal olarak bölgesel, kültürel ve sosyo-ekonomik şartlara göre değişecektir.
Ama kesinlikle kıyafetinizdeki küçük ‘timsahı’ farketmeyeceklerini zannetmeyin.
Gizli Markalandırma
Ancak bazılarımız bu logolardan rahatsız olur ve kaçınırlar. Bu tip insanlara markasız bir ürün mü almak gerekiyor?
Genellikle hediye vermek, hem alanla hem de verenle ilgilidir. Lüks ve özel bir ürün, hediyeyi verenin zevkini ve o kişiye verdiği önemi gösterir. Çok ters biri değilse, en azından küçük logolu bir markalı hediye alabilirsiniz.
Araştırma sonuçlarına göre kendi davranış biçimimiz ne giydiğimizle ilgili olarak değişebiliyor. Bir kızla tanışmak isteyen bir genç markalı kıyafetleri ile kendine daha güvenli hissedecektir.
Logo görünür olmasa bile o kıyafetin ve ürünün değerli ve eşsiz olduğunu bilmek psikolojik olarak iyi hissettirecektir.
Tabii ki markalı ürünler gerçekten daha kaliteli olabilir, ancak zihinsel araştırmalar logonun etkisinin yanında bunun önemsiz olduğunu gösteriyor.
Sonuç olarak, ürünler arasında fark olsa da, olmasa da, prestijli markaların logoları hem algıları olumlu yönde etkiliyor, hem de kendimizi iyi hissediyoruz.
Yılbaşı arifesinde, sizin için özel insanlara biraz daha fazla harcamak durumunda kalabilirsiniz. “Hiç gerek yoktu!” dediklerinde ise zihinsel araştırmalara güvenin!
http://tuvaletkagidinanotlar.blogspot.com